Дългогодишният футболен съдия Цветан Георгиев днес направи своя бенефис чрез демонстративен футболен турнир, който се проведе в столична спортна зала „Фестивална” , предаде репортер на Novsport.com.
Веднага след срещата между сборните отбори на футболните съдии и представителите на медиите, бившият рефер призна, че му е бил оказван натиск през 18-е му години като футболен съдия.
„Разбира се, че съм бил натискан, знаете, че имаше години, в които не беше много безопасно да си футболен съдия. Радващото за мен е, че през тези 18 години, в които съм свирил не съм изял нито един шамар и не са ми палили колата. Оказван ми е бил оказван натиск от някои хора, но важното е да им покажеш, че въпреки че няма да им помогнеш, няма и да им попречиш. Наистина съм правил много грешки, но след това не имало никакви последствия за мен, което означава, че хората са видели, че не съм действал умишлено. Стигало се е до там да ми пращат SMS-и с конкретна сума, които съм показвал на тогавашните ми ръководители, които ме посъветваха да ги изтрия, защото ще се запали първенството.”, сподели Георгиев.
„Надявам се, че ще остана във футбола, дори да е като зрител. Не мога да кажа, че имам големи амбиции, свързани със съдийството, но и сега съм ментор на две млади момчета, които се развиват много добре и гледам да им помагам с каквото мога. Хубавото е, че до последно бяха на семинари на УЕФА и съм наясно с най-новите изисквания на европейската футболна централа. Остава младите момчета да го въведат в България и най-вече да им бъде позволено да бъдат европейски съдии, а това означава да бъдат независими и да имат самочувствие.”, допълни бившият рефер.
„Последните няколко месеца са положителни. БФС подписа конвенцията на УЕФА за развитието на съдийството. Това дава до известна степен независимост на реферите и най-вече на тяхното ръководство, защото докато съдийската комисия и съдийският председател се избират от членовете на изпълкома е смешно да се говори за независимост. Надявам се тази конвенция да не бъде побългарена тук. Мисля, че хората, които дърпат конците в българския футбол няма толкова лесно да оставят съдиите да бъдат независими. Не мисля, че са узрели да разберат, че ако в българските мачове се свири така, както се свири в Европа, техните отбори ще имат повече успехи в европейските турнири. Няма смисъл да се самозалъгваме, да ставаме шампиони с всички средства и след това да се излагаме навън и да ни пада самочувствието и рейтинга.”, каза още Цветан Георгиев.
Той сподели още, че не се вижда като ръководен фактор в българското съдийство: „Да си шеф на Съдийската комисия е мазохизъм. Трябва да имаш огромни амбиции и желание за работа, не искам да се поставям на тяхно място. Като рефер знам какво ми е било преди всеки мач – тръпката, напрежението и съответно разочарованието от евентуално лошо представяне. Представям си какво ще бъде това да се умножи по 8 мача в „А” група и още много срещи от „Б” групите. Много е тежка работата и не завиждам на хората, които я вършат.”
Срещата между Футболните рефери и Медиа Юнайтед завърши с разгромна победа с 6:2 в полза на журналистите. Цветан Георгиев започна мача като титуляр, а 5 минути по-късно символично го замени Антон Генов. В отбора на съдиите личаха още имената на Таско Тасков, Николай Йорданов и наскоро реабилитираният Георги Игнатнов. Главен съдия на двубоя пък бе колоритният Вили Вуцов, който получи възможност да застане от другата страна и да влезе в ролята на хората, които толкова дълги години бе оплювал. След края на двубоя Цветан Георгиев получи почетни плакети от Съдийската комисия, Държавната агенция за българите в чужбина и от отборите на Левски и Славия.