3. ЦСКА подчини Левски на "Герена" след много екшън, голове и картони (видео и снимки)

"Червените" се наложиха над големия си съперник с 3:1, Мишел Платини вкара два гола, а Йовов и Тонев напуснаха терена преждевременно

ЦСКА спечели голямото дерби на българския футбол, след като се наложи с 3:1 над Левски в мач от първия пролетен кръг на българската "А" футболна група.

Двата състава завършиха срещата с числено намален състав, след като червени картони през второто полувреме получиха Христо Йовов и Александър Тонев, а гостуващата агитка бе изгонена от стадион "Гоерги Аспарухов" на почивката.

Ексцесиите в Сектор Г, където бяха настанени привържениците на гостите, започнаха още преди първия съдийски сигнал на главния рефер Антон Генов, но все пак „червените” фенове бяха усмирени от полицията, макар да счупиха предпазната ограда на стадиона.

В третата минута обаче „червените” фенове изстреляха сигнална ракета по посока на Сектор Б, в който се подвизават привържениците на домакините и това най-вероятно е довело до решението на полицията гостуващата агитка да бъде изгонена от „Герена” на почивката.

Първите 45 минути започнаха нервно, тъй като си личеше припряност в действията на футболистите и от двата отбора, които често грешаха в подаванията. Първата по-смислена атака бе организирана от състава на Левски, който разви отлично нападението си, след като Матондо намери Даниел Младенов отдясно на атаката на "сините", но последният си поведе дълго топката и стреля в тялото на Караджов.

ЦСКА отговори с далечен изстрел на Мишел Платини, който тупна коварно пред Митрев, но последният успя да се намеси и изби в корнер. След ъгловия удар Маркиньос бе оставен непокрит в наказателното поле на Левски, но стреля неточно с глава. До 20-ата минута нито един от двата отбора не можа да осъществи териториален натиск и събитията се водиха предимно в центъра на терена, но след това отбраната на Левски демонстрира несигурност, която бързо бе забелязана от нападателите в червено.

Именно след грешка в „синята” отбрана гостите съумяха да открият резултата в 33-ата минута, след като Мишел Платини се възползва от неразбирателство между стража на Левски Божидар Митрев и бранителят Йордан Милиев, които се сблъскаха помежду си и така позволиха на бразилския нападател да вкара топката в опразнената врата. След попадението футболистите на Левски се опитаха да осъществят натиск и в края на първата част успяха, но той не даде резултат и така „сините” се прибраха на почивка с гол пасив.

По време на паузата полицията изгони от стадиона привържениците на ЦСКА и така техните любимци останаха без подкрепа на „Герена”. Това обаче ни най-малко не стресна футболистите на Милен Радуканов, които веднага след подновяването на играта удвоиха своята преднина благодарение на второ попадение на Мишел Платини.

Този път бразилецът центрира отляво , Спас Делев се размина с топката, но тя стигна до Грегъри Нелсън, който я върна към връхлитащия на скорост Платини, а той от своя страна я заби неспасяемо в горния десен ъгъл на пазената от Митрев врата.

В 60-ата минута новото попълнение на Левски Матондо получи шанс да намали резултата, но стреля неточно от непосредствена близост, а малко по-късно ЦСКА вкара и третото си попадение в срещата.

То бе дело на бранителя Апостол Попов, заменил в сърцето на „червената” отбрана Джузепе Акуаро и падна в 65-ата минута, след като бранителят се възползва от заучено изпълнение на пряк свободен удар и оставен непокрит във вратарското поле на домакините успя да оформи класическия резултат.

Само три минути по-късно нервите на футболистите не издържаха и те се спречкаха в близост до треньорската скамейка на ЦСКА, а в резултат на това Христо Йовов и Александър Тонев получиха директни червени картони и напуснаха преждевременно терена.

Пет минути след инцидентите Левски успя да върне едно попадение, след като Гара Дембеле центрира остро в наказателното поле на ЦСКА, а Костадин Стоянов отклони кълбото по посока на собствената си врата, където стражът Иван Караджов действа колебливо и позволи на кълбото да навести мрежата му.

До края на срещата домакините се опитаха да стигнат до още попадения, но защитата на ЦСКА се справи с опасностите и така запази крайния резултат Левски – ЦСКА 1:3.

Фотогалерия със снимки от двубоя можете да видите ТУК.

Антон Велков с първа победа начело на Локомотив София

Това се случи с 3:2 при контролната среща със Септември София

Националите по футбол ще почетат Кирил Маричков и Атанас Драмов

Преди и по време на мача между България и Люксембург ще бъде отдадена почит на двама забележителни българи