3. Литекс засили "червената" агония след само 2:0 в Ловеч

Литекс засили "червената" агония след само 2:0 в Ловеч

Трета поредна загуба за ЦСКА, Здравко Чавдаров герой за „армейците”

Отборът на Литекс постигна напълно заслужена победа с 2:0 при домакинството си на ЦСКА в дербито на 11-ия кръг на „А” група. Домакините в „оранжево” бяха далеч по-добрият тим на терена през всичките 90 минути и можеха да се поздравят по-изразителна победа, ако не бяха отличните намеси на вратаря на „червените” Здравко Чавдаров. ЦСКА от своя страна изигра кошмарен двубой и стигна само до две сносни положения за гол, които бяха пропилени от Спас Делев. Трета поредна загуба за „армейците” и втора в шампионата. Литекс се доближи на точка от върха и завърза още повече борбата за титлата

Двата отбора започнаха много офанзивно срещата и още от началните минути си пролича че двубоят на градския стадион в Ловеч ще бъде доста интересен. Първото чисто голово положение се откри пред гостите от ЦСКА още в 7-ата минута. Спас Делев бе изведен сам срещу Голубович, но техничният му удар премина на сантиметри от десния страничен стълб.

И както обикновено става, като не вкараш – ще ти вкарат. В 10-ата минута на мача бившият „армеец” Христо Янев стреля силно от воле от дъгата, Чавдаров отрази с мъка неговия удар, а притичалият Нифлор не сгреши при добавката – 1:0. Малко по-късно ЦСКА опита да изравни, но опасен удар по диагонала на Маркиньос премина встрани от целта.

Тук някъде свършиха и всички опасни атаки на гостите. След 15-ата минута на терена имаше само един отбор – този на Литекс. В 22-ата минута Нифлор пропусна да вкара втори гол и почти да убие интригата в дербито. Том направи страхотен пробив отдясно, центрира на главата на Нифлор, който от 2 метра не успя да уцели вратата. В 32-ата минута пък Христо Янев пусна хитър пас към Дока, който излезе очи в очи с Чавдаров и стреля, но стражът на гостите отрази неговия изстрел. При последвалия ъглов удар Барт можеше да се разпише, но се размина с топката от непосредствена близост.

Последваха нови силни минути за домакините. Първо два последователни удара на Нифлор не намериха очертанията на вратата, пазена от Чавдаров, а минута преди края на първата част Дока се освободи от опеката на бранителите и стреля силно с десния крак, но и неговият опит се оказа неточен.

Събитията на терена не се промениха през втората част – отборът на Литекс продължи да мачка своя съперник, който пък от своя страна изпитваше трудности дори и при изнасянето на топката. В 55-ата минута техничен удар на Том от границата на наказателното поле бе спасен от Чавдаров. В 64-ата минута пък ЦСКА сътвори първата опасност в полето на Литекс за втората част. След изпълнение на тъч, топката попадна в Делев, който излезе сам срещу Голубович, но не успя да го преодолее с изстрела си от малък ъгъл.

Малко по-късно последва истинска канонада от удари пред вратата на ЦСКА. След три изстрела в телата на „червени” защитници, тя попадна в Сандриньо, който стреля силно, но Чавдаров отново спаси. Натискът на домакините продължи и малко по-късно топовен удар на Христо Янев бе отразен от стража на „армейците”, а в 70-ата минута топката срещна и гредата над Чавдаров, след удар на Барт с глава.

Превъзходството на Литекс обаче продължи и в 72-ата минута момчетата на Ангел Червенков се поздравиха с нов гол, а негов автор бе бившият „армеец” Христо Янев. Той стреля силно с левия крак, топката рикошира в крак на бранител и влетя неспасяемо в мрежата на Чавдаров за 2:0. До края на срещата не се случи нищо по-интересно и така Литекс заслужено спечели мача.

Така след тази победа Литекс завърза още повече борбата за титлата. "Оранжевите" събраха 25 точки в актива си, колкото има и тимът на ЦСКА. Двата отбора са на точка зад лидера Черноморец, но Литекс има и мач по-малко, който пък е срещу Левски.