3. Французите плачат на ”Герена”

Французите плачат на ”Герена”

В четвъртък малко преди 22:00 часа ръководството на Левски вече ще е наясно дали може да седне на чергата на Лил и дори да избута французите от нея.

При успех над песовете, а дори и при равенство, сините ще запазят шансовете си да продължат да играят в Лига Европа и напролет. Преди около месец тази мисия изглеждаше възможна, но в последните седмици Левски показа, че има още много хляб да изяде, преди да се превърне в средноевропейски отбор.

И все пак след два дни на сините им предстои нещо като финал в Група С. Всичко опира до това ще бъде ли спечелен мачът на "Герена". При успех столичани ще си възвърнат самочувствието и ще засвидетелстват поне малко уважение на Стария континент.

Точно такова те си спечелиха преди пет години по време на синята приказка. А тя стана възможна благодарение на френски съперници. Досега Левски два пъти в историята си е домакинствал на тимове от западноевропейската страна. И два пъти ги е побеждавал, без да допусне гол в мрежата си.

През сезон 2005/06 столичани с мъка елиминират словенския Публикум, за да се натресат на Оксер. В състава на Жак Сантини личат имената на направилите име след това във Висшата лига - Саня, Диаби (Арсенал), Бенжани... На "Абе Дешан" сините демонстрират отлична игра през първата част и повеждат с 1:0. В крайна сметка губят с 2:1, но шансовете им за реванша остават. На 29 септември "Герена" тръпне в очакване на "чудото".

Успехът за Левски е задължителен, тъй като минути по-рано вечният съперник ЦСКА е отстранил Байер Леверкузен и е влязъл през триумфалния вход на групите на Купата на УЕфА (б.а. -настоящия турнир Лига Европа).

Мачът започва отлично за възпитаниците на Станимир Стоилов, които имат превес. В 28-ата минута Домовчийски овладява една топка с гръб към вратата, намира Коприваров пред наказателното поле и последният с премерен шут я праща във вратата на гостите. До края на двубоя обаче над 20 хиляди запалянковци едва не получават инфаркт, французите натискат здраво, а през втората част едва биват удържани от синята отбрана.
В 76-ата минута Оксер най-накрая праща топката в мрежата на сините, но голът е отменен. Атаките на гостите следват една след друга, а за да бъде драмата пълна, реферът Ингварсон назначава шестминутно продължение. В последствие добавените минути стават осем, а в тях Георги Петков прави чудеса от храброст, за да запази мрежата си суха.

В крайна сметка "Герена" ликува - 1:0 за Левски и българите са в груповата фаза.

Там сините имат за съперници носителя на трофея ЦСКА Москва, Олимпик Марсилия, Динамо Букурещ и Хееренвеен. След успех над румънците и загуба 8 Русия, на 1 декември Левски посреща осигурилия си класиране в следващата фаза Марсилия.

Французите излизат на "Георги Аспарухов" без Рибери, Нианг и Орума, които обаче влизат по спешност през втората част. Защото столичани се развихрят. През първото полувреме Боримиров от 3 метра бие в гредата.

През втората част идва и вълшебната 54-а минута, когато Ицо Йовов се превръща в Бижутера. Нападателят нахлува в пеналта, завърта двама защитници, които тръгват в грешната посока, прехвърля технично Фабиен Бартез, топката се чуква в гредата и влиза в мрежата.

Уникалното изпълнение носи победата на Левски, а българите си заслужават правото да играят 6 турнира и напролет.

Така че Ясен Петров и Георги Иванов имат светъл пример от историята. От тях се изисква да спазват традицията. А тя е - френските тимове плачат на "Герена".

Ботев Пловдив пусна в продажба билетите за Славия

Сблъсъкът на "Колежа" е на 19-ти октомври

Кметът на Враца: Обрахме картофите и се връщаме у дома

Калин Каменов показа чувство за хумор

Две жени ще свирят мачове за Купата на България

Кристина Георгиева и Християна Гутева получиха наряди за срещите от първия кръг на турнира