3. Фед Експрес обърна в труден мач Вердаско в старта на финалния "Мастърс"

Фед Експрес обърна в труден мач Вердаско в старта на финалния "Мастърс"

Победата гарантира на Федерер завършването на годината като номер 1 в света.

Световният номер 1 Роджър Федерер стартира с трудна победа участието си във финалния турнир от сериите „Мастърс”. В „О2 арина” швейцарският маестро мина през тежки мигове, за да достигне до победата с 4-6, 7-5, 6-1 над Фернандо Вердаско.

Триумфът имаше и още едно особено значение. Той гарантира на Федерер завършването на годината като номер 1 в света. Преди това съществуваше теоретична възможност, ако той загуби трите си двубоя, а Рафа Надал спечели своите да има нова рокада на върха преди края на годината.

След днешния мач швейцарецът поведе в класирането на своята група „А” с по-добри показатели от Анди Мъри, който по-рано надигра в три сета Хуан Мартин Дел Потро.

Иначе в днешния мач Федерер изпита доста проблеми преди да овладее ситуацията. Вердаско, който дебютира на финален „Мастърс”, започна много силно мача и направи пробив на нула на своя съперник още в първия гейм. След това без абсолютно никакви проблеми испанецът взимаше подаванията си до края на сета и дори имаше възможност да го направи и с два пробива актив, но в крайна сметка всичко в първата част приключи при 6-4 след нов безпроблемен гейм накрая.

Във втория сет Федерер значително подобри играта си. За разлика от първата част, когато записа 16 непредизвикани грешки, световният номер 1 заигра далеч по-прецизно, което му позволи да започне да взима по-рано топката и д атакува по успешно на мрежата. Въпреки това Вердаско изобщо не изоставаше. Испанецът бе във вихъра си и контролираше голяма част от точките. При 5-5 и сервис за Федерер моментът беше кулминационен, след като рекордьорът по титли от „Големия шлем” изпита доста трудности, за да спечели подаването си.

Това се оказа и преломният момент в мача. След този гейм Федерер със страхотен смач и свирепото “come on” направи пробив, с който спечели сета.

В решителната част очакваното се случи. Федерер се разигра, а Вердаско стана разпилян. Така се стигна до още пет поредни гейма за световния номер 1, а в края резултатът бе записан като 6-1 за Фед Експрес.

В следващата среща Роджър Федерер ще срещне в сряда Анди Мъри, а Фернандо Вердаско – Хуан Мартин Дел Потро.