Строителството на олимпийския парк в областния район Стратфърд в северната част на Лондон върви с пълна пара. Гледката към строителната площадка многократно е описвана, като една от най-драматичните в цяла Англия. Грандиозният проект окупира площ от 500 акра, колкото един средно голям екзотичен остров, а над 6500 души се трудят неуморно върху изграждането на трите най-значими обекта, които ще бъдат лицето на Игрите, а именно велодрума, т.нар. „воден парк” и главната звезда – „Олимпийският стадион”.
Облик
Две години преди пламъкът на Игрите да озари небето над английската столица на обекта вече тече една от най-напрегнатите олимпийските битки. Всички обекти от парка трябва да бъдат готови и издадени една година преди началото на Олимпиадата. Два от основните изпълнители по строежа на обектите вече са се вкопчили гуша за гуша в джентълменско тристранно състезание помежду им и с времето. Изпълнителят на Олимпийския стадион Робърт Макалпайн и ISG, които извършват строителството по велодрума искат да видят кой ще достигна финала първи. Общо 30 компании са ангажирани със строителство и изпълнение на различни проекти в олимпийския парк. Масивният проект е трудно да бъде описан само с няколко думи. Едно от най-добрите сравнения за ежедневните процеси, същисващият размер на всичко, многобройните машини и хора в свелоотразителни жилетки, щъкащи по различните площадки, направи журналистът на „Телеграф” Саймън Бригс, според който Стратфорд наподобява базата на злодей от филм за Джеймс Бонд.
Напрегната, забързана и преди всичко опасна работна обстановка е напълно реална предпоставка за инциденти. Един от тях бе фатален, след като работник падна върху покрив на постройка в западната част на Страфорд. Високите амбиции на организаторите обаче личат най-ясно от един прост електронен билборд, на който преди седмица светеше надписа „2 000 000 работни човекочаса без инцидент”.
Олимпийският стадион несъмнено ще бъде най-голямата постройка в парка, но „аква центърът” определено ще привлича повече погледи. Проектиран от прочутият иракски архитект Заха Хадид водният център представлява корпус със синя „кожа”, с който дизайнерът се стреми да изобрази кит. „Аква центърът” ще бъде първото нещо, което посетителите ще виждат при влизането си в олимпийския парк.
Пари
Грандиозността на строежа може да бъде съизмерима единствено цифрите, заложени в бюджета за подготовка на Игрите. Частни компании, правителството на Великобритания и жителите на Острова малко или много са основните участници във финансирането на проекта. Лондон 2012 разполага с бюджет от 9,3 милиарда лири и въпреки, че правителството на няколко пъти намаляваше сумата по програмите си за ограничаване на обществените разходи, това все още ще са едни от най-скъпите Игри.
Частното финансиране на организационния комитет възлиза на 2 милиарда лири. Още 2 млрд. идват от Властите за предаване на Олимпиадата, които са ангажирани с подготовката на всички обекти и инфраструктурата. Националната лотария участва с още 2,2 млрд. Лотарията ще възвърне разходите си чрез продажбата на олимпийски обекти и структури в бъдещ план. Правителственото финансиране се осъществява с посредничеството на Департамента за култура, медии и спорт. Градската и областна управа на Лондон са допринесли с над 900 милиона лири за подготовката на Игрите. Още един половин милиард лири са дошли по линия на Агенцията за архитектурно и инфраструктурно развитие на Лондон.
Напредък
До крайния срок за окончателното завършване на строежите остават почти 12 месеца. До този момент напълно завършена е гребната база в Итън Дорни. Олимпийският стадион вече се извисява в пълния си ръст и разполага с пълния набор от 14 осветителни колони. Сега се работи по подготвянето на терена за полагане на различните видове настилки. „Аква паркът” получи изцяло завършеният си стоманен покрив. Готови и изпробвани са 50 метровият басейн, басейнът за гмуркачите и тренировъчните басейни в базата. Завършен е и грубият строеж на 11 от основните постройки в олимпийското село. Двойно извитият покрил на велодрума е поставен, а форма започна да придобива и залата за баскетбол, хандбал и волейбол.