1. Novsport
  2. Коментар
  3. Джентълменът Ясен Петров

Джентълменът Ясен Петров

За разлика от предишни треньори на Левски на раздяла пловдивчанинът не нападна клуба

Джентълменът Ясен Петров

В последните години се превърна в практика директор, треньори и футболисти да се разделят с Левски по неособено цивилизован начин, присъщ за един нормален европейски от­бор. В миналото винаги е имало буйни характери и остри езици, но ще се спрем само на послед­ните години.

Клюкарницата и говорилнята се отприщиха с уволнението на Вили Вуцов, който опразни шкафчето от треньорската стая на Терена" само след... 4 официални мача начело на сини­те. За да бъдем точни, с осно­вен "принос" за освобождаване­то на Джуниър беше не кой да е, а настоящият мениджър на Левски Георги Иванов. Може би си спомняте, че Гонзо пропусна две дузпи в рамките на една седмица в мачовете срещу Вих­рен и БАТЕ Борисов, което коства загуби на Левски с по 0:1. И докато поражението сре­щу тима от Сандански не изиг­ра съществена роля, то това срещу беларусите сложи края на треньорските мечти на Вуцов в Левски. И тези на отбора за ново участие в групите на Шампионската лига. Нека приз­наем все пак, че тогава рязане­то на глава стана в ситуация, която наподобяваше сюжет от филм на римската империя.

Стадионът искаше главата на треньора. Батков се вживя в ролята на гладиатор и само дето не изка­ра жертвата от треньорската стая обратно на терена и да му връчи заповедта за уволне­ние пред всички.

После Велислав започна да ро­ни крокодилски сълзи пред меди­ите, постоянно тръбеше как освобождаването му било незакономерно, как не му бил даден достатъчно шанс и т.н. Кой знае, човекът сам за себе си имаше претенции и право да защити каузата си. Няма спор. Вили дойде на "Герена" с много плам и максимум заредени ба­терии. А за да стане накрая картинката пълна, в хора на оплаквачите се включи и баща­та Иван Вуцов.

В същото време Емил Велев получи вот на доверие от Бат­ков, независимо че в един мо­мент на адвоката му се искаше на горещия треньорски стол на „Герена" да седне Краси Балъков. По една или друга причина оба­че последният отказа да води „сините” или по-скоро Батков се отметна, поради което Велев изкара сезона, за да направи Левски шампион. Спечелената титла обаче не трогна собственика, който без колеба­ние и в най-неочаквания мо­мент, уволни тандема Боримиров-Велев, за да сложи на тяхно място Георги Иванов и Ратко Достанич.

На Борето и go ден днешен му е криво от този факт. Действително не е приятно, когато твой доскорошен прия­тел (Гонзо) се настани на мяс­тото ти, без да очакваш. Медийната война между Боримиров и Гонзо все още продължава, макар в момента да има леко затишие, което е нормално на фона на разменени­те, меко казано, остри реплики по време на зимната пауза (Боримиров нарече Иванов "комплексар с два грама мозък", а Гон­зо му отвърна с "глупак").

Сръбската лисица Ратко Дос­танич пък се опитваше да се хареса на всички, но не и на собствените си футболисти. Публична тайна е, че голяма част от тях го недолюбваха за­ради по-взискателните му ме­тоди на работа. Затова и Достанич бързо си събра багажа от "Герена". Да, Ратко не си позволи директно да нападне никого, но започна да се оправдава за слабите си резултати с предишното ръко­водство.

И така стигаме до Ясен Пет­ров. Пловдивският Джанини е може би най-критикуваният треньор на Левски в последни­те 10 години. Къде основател­но, къде не, негативните мне­ния към специалиста преоблада­ваха, за което до голяма степен си е виновен самият той. Да, треньорът на Левски трябва да респектира, а това Ясен не го умееше, а може и да не го е разбрал изобщо поради това, че не е изпитал необходи­мост да излиза извън собстве­ната си кожа. Петров заложи на дипломатичния тон, не вли­заше в публични полемики само и само Батков и Гонзо да са до­волни и мир да има на Земята.

На "Герена" обаче няма място за отстъпление и дипломатичност (особено при това ръково­дство), а и въобще, когато гово­рим за треньорския пост, е нуж­на авторитетна фигура. Така­ва, каквато Ясен явно не беше.

Монетата обаче има две страни, поради което е редно за Петров да бъдат казани и добри думи. Човекът ги заслу­жава заради поведението, кое­то демонстрира след последния шампионатен мач с Монта­на. Едва ли има две мнения - на­чинът, по който Левски се раз­дели с Ясен, беше доста унизи­телен и обиден за него. Това ве­че го обсъдихме наскоро с кате­горичното становище, че сини­те не изиграха картите си как­то трябва. Публиката също малко или много искаше да от­даде заслуженото на Джанини, да му хвърлят шалче на писта­та, да му скандират името и т.н.

И въпреки това Петров от­ново запази добрия тон, не на­падна никого от ръководство­то, дори напротив.

"Винаги ще стискам палци за Левски, за мен бе чест да рабо­тя в този клуб", изрече джентълменски Петров. А мо­жеше да се включи в общия хор на сините оплаквачи. Явно оба­че всичко опира до възпитание и интелект, каквито при Ясен има достатъч­но, като това не може да се ка­же за някои от предшественици­те му.

Как си представяте Вили Ву­цов или Емил Велев да изглеждат така смирено в напечена ситуа­ция, да пазят самообладание, да владеят емоциите си и в крайна сметка да задържат негативни­те емоции за себе си. Те са първосигнални, на моменти груби и дори брутални, а Ясен Петров показа друг модел на поведение. Тръгна си от Левски, без да тър­си вината извън себе си. Даже не счете за нужно да ни уведоми да­ли е имал дългосрочен план за си­ния тим, какви корекции е смя­тал да внесе, отрязани ли са му пръстите, стъпкана ли е детска­та му мечта. Сви си знамената и си тръгна достойно.

Дори в последните седмици, когато всички очаквахме, дори и самият той, да станем свидете­ли на отдавна влязлата му в сила присъда, той ни вадеше позна­тия файл със следния аудиозапис: Каквото има да се случва, ще се случи след мача с Монтана.

Е, случи се, каквото се случи. Ясен Петров бе освободен. Но и да е имал нещо против, той го запази за себе си. Което е много добра "препоръка" за следващите му работодатели, които ще имат предвид едно наум - че Ясен Петров е коректен и възпи­тан човек, който бяга от интри­гите. А 8 днешните футболни времена това е от голяма полза. Защото специалисти и "специа­листи" колкото искаш, но исти­нски честните хора останаха малко. 

 
Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година