Формула 1: Изненадващ победител в Маями (ВИДЕО)

Ландо Норис с първи успех в кариерата си

Пилотът на "Макларън" Ландо Норис победи световния шампион Макс Верстапен с "Ред Бул", за да спечели първата победа в кариерата си във Формула 1 в Гран При на Маями.

"Крайно време, а?! Какво състезание. Измина много време, но най-накрая успях да го направя за моя отбор", каза победителят, за когото това беше старт номер 110 в този спорт.

Норис направи страхотен рестарт и се справи с атаките на Верстапен след период с автомобил за сигурност. Той финишира за 1:30:49,876 час. Нидерландецът трябваше да се задоволи с второто място, на 7.612 секунди зад Норис, докато Шарл Льоклер с "Ферари" се нареди трети на 9.920 секунди.

"Печелиш, губиш, всички сме свикнали с това в състезанията. Днес беше просто труден ден. Радвам се за Ландо, измина много време и няма да му е последната победа. Днес той я заслужава", каза Верстапен.

Последната победа на Норис е от началото на сезон 2018 във Формула 2 в Бахрейн. За Макларън това беше първи триумф от Монца 2021, когато Даниел Рикардо стана шампион.

"Беше дълго състезание, целият уикенд беше добър с някои малки пречки по пътя", добави Норис.

Верстапен стартира перфектно от полпозишън, докато Льоклер на второ място загуби позиции от съотборника си Карлос Сайнс и Серхио Перес (Мексико) с другия "Ред Бул".

В 22-ата обиколка Верстапен излезе от пистата и се удари в стълб на шикана на завой 14-15. Затова се наложи влизането на виртуална кола за сигурност за кратък период, след което нидерландецът излезе в бокса и се върна на пистата четвърти. Световният шампион успя да стигне отново до второто място зад Норис, който продължаваше да води, когато отново имаше автомобил за сигурност, след като Логан Сарджънт от "Уилямс" приключи домашното състезание след катастрофа с пилота на "Хаас" Кевин Магнусен.

В 30-ата обиколка Норис влезе в бокса при кола за сигурност, което му позволи да запази лидерството си. След това британският пилот имаше фантастичен рестарт, за да се натрупа преднина пред Верстапен. Той продължи да увеличава предимството си пред пилота на "Ред Бул", който не успя да го настигне.

Сайнс и Перес финишираха съответно четвърти и пети, следвани от Люис Хамилтън с "Мерцедес" и Юки Цунода с "Visa RB". Джордж Ръсел с втория "Мерцедес", Фернандо Алонсо с "Астън Мартин" и Естебан Окон с "Алпин" завършиха топ 10.

Макс Верстапен спечели четири от предишните пет състезания и оглавява класирането при пилотите със 136 точки, докато преследва четвърта поредна титла. Той ще се опита да възстанови статуквото по време на Гран при Емилия Романя в Италия на 19 май.

Втори е Серхио Перес със 101 точки, а трети се нарежда Шарл Льоклер с 98 точки.

Верстапен ще тръгне пръв на "Имола"

Той спечели квалификацията преди неделното състезание за Гран При на Емилия Романя