Милан обърна Нюкасъл и прати ПСЖ на осминафинал

"Росонерите" ще играят в Лига Европа, "свраките" отпаднаха

Италианският гранд Милан си осигури участие в Лига Европа напролет, след като спечели с обрат до 2:1 визитата си на Нюкасъл и така зае 3-ото място в крайното класиране на група F от Шампионската лига.

„Свраките“ поведоха чрез Жоелинтон (33) преди почивката, но след нея Кристиан Пулишич (59) и Самуел Чуквуезе (84) донесоха успеха на „росонерите“ и класираха ПСЖ за осминафиналите, изхвърляйки домакините от Европа.

Джордитата започнаха по-силно срещата и в 6-ата минута Кийрън Трипиър стреля от свободен удар, но над вратата. В 20-ата пък Жоелинтон насочи топката към вратата на Милан, чийто страж бе преодолян, но точно пред голлинията защитникът Фикайо Томори успя да избие.

Само 6 минути по-късно стражът Майк Менян трябваше да се намесва след изстрел на Мигел Алмирон.

В 33-ата минута обаче логичното се случи и домакините откриха резултата. Жоелинтон вкара красиво попадение с мощен шут в горния ъгъл след пас на Люис Майли. Последният стана най-младият асистент за английски клуб в историята на Шампионска лига, подобрявайки постижението на Тио Уолкът с Арсенал.

Така почивката дойде при резултат 1:0 в полза на „свраките“, които задържаха инициативата и в началото на втората част, но след това тя бе овладяна от гостите. Малко преди изтичането на първия игрови час Милан изравни. Незабележимият дотогава Кристиан Пулишич бе оставен непокрит и с доза късмет получи топката от Оливие Жиру, за да я прати отблизо в мрежата на Нюкасъл – 1:1.

Домакините реагираха и пропуснаха 2 добри ситуации като при втората Александър Исак стреля над целта по диагонала от 10-ина метра в 67-ата минута.

Само 2 по-късно пък Бруно Гимараеш стреля далеч по-добре, но Менян реагира страхотно като изби топката, която срещна гредата за щастие на гостите.

В 79-ата пък те нямаха шанс, защото Рафаел Леао остана сам срещу вратаря, ала стреля в страничния стълб и ремито се запази.

Само 5 минути по-късно обаче резервата Самуел Чуквуезе вкара след контраатака своя дебютен гол за „росонерите“ и направи обрата пълен – 2:1.

В 94-ата минута Милан удари още една греда, след контраатака и шут на Томори по диагонала, но въпреки това спечели гостуването си и така отстрани Нюкасъл от европейските клубни турнири.

НЮКАСЪЛ – МИЛАН 1:2
1:0 Жоелинтон (33)
1:1 Кристиан Пулишич (59)
1:2 Самуел Чуквуезе (84)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

НЮКАСЪЛ: 1. Дубравка, 21. Ливраменто, 5. Шар, 6. Ласелс, 2. Трипиър, 7. Жоелинтон, 39. Бруно Гимараеш, 67. Майли, 24. Алмирон, 10. Гордън, 9. Уилсън;

Треньор: Еди Хау;

МИЛАН: 16. Манян, 2. Калабрия, 23. Томори, 19. Тео Ернандес, 42. Флоренци, 80. Муса, 14. Рейндерс, 8. Лофтъс-Чийк, 11. Пулишич, 10. Леао, 9. Жиру;

Треньор: Стефано Пиоли.