Mарсилия с първа титла на Франция от 18 години

Олимпик надви Рен с 3:1 у дома и си осигури първото място в Лига 1

Феновете на френския гранд Олимпик Марсилия дочакаха цели 18 години, за да видят своя отбор отново шампион в Лига 1. Преследвачът Оксер загуби с 1:2 при гостуването си на Лион (1:1) по-рано днес, от което по най-добрия начин се възползваха момчетата на Дидие Дешан. Те спечелиха с 3:1 срещу Рен на стад „Велодром” в среща от 36-ия кръг и два кръга преди края останаха непоклатими в челото на класирането. Това е и титла номер 11 във Франция за южняците.

Габриел Хайце даде жадуваната преднина за ОМ още в 4-ата минута, но Джими Брианд възстанови равенството за бретонци в 37-ата минута и двата отбора се оттеглиха на почивка при резултат 1:1.

Марсилия натискаше през цялата втора част и успя да стигне до заветния гол в 75-ата минута чрез капитана си Мамаду Нианг. Само 2 минути по-късно пък аржентинският маестро в средата на терена Лучо Гонзалес оформи крайното 3:1, с което подпечата златните медали за своя тим.

С този успех два кръга преди края Марсилия събра 75 точки в актива си, 8 пред вече втория Лил, който спечели важна победа при визитата си на Тулуза с 2:0 и почти сигурно си осигури място в Шампионската лига догодина.

С победата над Оксер, Лион се изкачи в четворката и е само на 2 точки от второто място. За сметка на това Бордо стъпи накриво при гостуването си на Ница и няма шансове за участие в Шампионската лига.