Челси пак би Тотнъм в дербито, този път с 2:0 (ВИДЕО)

„Шпорите“ с 3-а поредна загуба, ШЛ е все по-далеч

Челси се върна на победния път, след като спечели отложеното от XXVI кръг на Висшата лига лондонско дерби с Тотнъм.

„Сините“ записаха първи успех от 3 мача във всички турнири, налагайки се с 2:0 като и двете попадения бяха отбелязани с глава.

Тревор Чалоба откри в 24-ата минута след статично изпълнение, изпълнено от Конър Галахър, докато в 72-ата нападателят Николас Джаксън се възползва от рикоширала в напречната греда след шут на Коул Палмър от свободен удар топка, за да я прати в мрежата.

Така Тотнъм инкасира 3-а последователна загуба за първенство и остава с 60 точки, на 7 от 4-ия Астън Вила, който е с мач повече.

Челси вече има 51 в своя актив, записвайки дубъл над Тотнъм след 4:1 по-рано през сезона, като измести от 8-ото място друг столичен тим – Уест Хем.

Челси започна по-добре мача и стигна до шанс за гол още в 5-ата минута. Папе Матар Сар сбърка на центъра и капитанът на „сините“ Конър Галахър му отне топката, която попадна в Михойло Мудрик. Украинецът напредна на скорост по левия фланг и пусна чудесно извеждащо подаване за Николас Джаксън, който се озова сам срещу Гулиелмо Викарио и успя да стреля между краката му, но Мики ман де Вен притича и съумя да изчисти пред голлинията. След това тя се удари в Коул Палмър, който бе пред опразнената врата, но голмайсторът на „сините“ нямаше как да реагира. Секунди по-късно Мудрик отново проби и стреля, но от малък ъгъл и доста неточно.

Челси продължи да бъде агрсивен и да натиска и в 17-ата минута Марк Кукурея изведе на скорост по левия фланг Джаксън, който влезе в наказателното поле и пусна отново за испанския бек. Последва центриране по тревата, което не бе засечено от нито един футболист, но стигна до Алфи Гилхрист на границата на пеналтерията, който шутира силно, но и високо.

Шест минути по-късно Мудрик даде чудесен диагонален пас за Нони Мадуеке на десния фланг, който напредна на скорост към наказателното поле, освободи се пространство за изстрел с левия крак от границата пред пеналтерията, но над вратата. По-добрата игра на Челси даде резултат в 24-ата минута. Конър Галахър центрира от свободен удар в наказателното поле, където Трево Чалоба бе изпуснат от защитниците на Тотнъм и с глава прониза вратаря Викарио за 1:0. Попадението беше разгледано първо за евентуална засада, каквото нямаше, а след това и за евентуално нарушение на Кукурея срещу Бренан Джонсън по време на центрирането, но и такова не беше отсъдено. В крайна сметка голът остана и „сините“ поведоха. В 32-ата минута Челси беше близо до втори гол. Палмър задържа добре топката отдясно и намери отлично Мудрик на другия фланг, след което влезе в наказателното поле, залъга Педро Поро и стреля към вратата, но кълбото профуча на сантиметри покрай лявата греда на Викарио в аут.

Тотнъм се съвзе и създаде възможност да изравни резултата в 38-ата минута. Тогава Поро центрира от свободен удар отдясно на наказателното поле, където на втора греда Кристиан Ромеро надскочи Гилхрист и стреля с глава, но кълбото се отби от дясната греда на Джордже Петрович и излезе в аут. В самия край на полувреме Тотнъм стигна до още един шанс след добра работа на Бренън Джонсън. Той намери Сар, но отлична намеса на Чалоба попречи на топката да отиде към вратата. Малко след това, в третата минута на добавеното време, Поро намери Джонсън отдясно в наказателното поле, който опита да центрира, получи се неприятен рикошет в Кукурея и топката се насочи към вратата на Петрович, който обаче внимаваше и спаси.

В началото на второто полувреме Тотнъм изглеждаше по-агресивен и печелеше повечето топки, като се настани в половината на своите домакини. Стигна се до няколко опасни центрирания, но сериозни опасности за Петрович нямаше. Челси пък отговори в 52-ата минута, когато Джаксън беше намерен на левия фланг, задържа добре и след това комбинира със свобония Мадуеке, който пък продължи за Палмър отдясно в наказателното поле. Голмайсторът на "сините" веднага стреля с левия крак, но доста разочароващо. В 61-ата минута Джонсън комбинира със Сар отдясно до наказателното поле, който пък пусна извеждащ пас за връхлитащия на скорост Поро. Португалецът шутира от малък ъгъл, но Петрович изби отлично. Веднага след това Ангелос Постекоглу направи три промени, пускай в игра Джеймс Мадисън, Пиер-Емил Хойберг и Родриго Бентанкур, които замениха Ричарлисон, Ив Бисува и Папе Матар Сар. Имемнно Хойберг шутира точно от дистанция в 64-ата минута, но право в ръцете на Петрович.

Въпреки натиска, който опита да упражни Тотнъм, Челси беше отборът, който удвои преднината си в 72-ата минута. Деян Кулушевски извърши нарушение срещу Кукурея малко пред наказателното си поле, а Коул Палмър се зае с изпълнението на свободния удар. Младият англичанин шутира прекрасно, топката се отби от напречната греда и тупна пред голлинията, след което Хюн-мин Сон и Хойберг не успяха да попречат на Джаксън, който с глава вкара кълбото във вратата на Викарио за 2:0. Впоследствие дебют за Челси направи Джош Ачеампонг, който замени получилия схващане Алфи Гилхрист, а до края попадения не паднаха и така „сините“ направиха важна крачка в битката за Европа, докато „шпорите“ продължават да изостават в тази за ШЛ.