Румъния спечели групата след очаквано реми със Словакия (ВИДЕО)

И двата отбора ще играят в осминафиналите на Евро 2024

Словакия и Румъния завършиха 1:1 в последна среща от група Е на Европейското първенство по футбол, а резултатът беше до голяма степен очакван, тъй като класира и двата отбора към втората фаза.

Куриозното е, че всичките четири отбора в групата завършиха с по 4 точки, но румънците се оказаха на върха по допълнителни показатели.

Така те очакват един от третите отбори във втория кръг, като според крайното подреждане очаква някой от групите А, В, С или D. В другата среща Белгия и Украйна не си вкараха голове, което осигури на белгийците 2-ото място, докато Украйна отпада.

Тимът на Словакия търсеше повече победата и логично откри резултата чрез Ондржей Дуда в средата на първото полувреме. Доста спорна дузпа помогна на румънците да изравнят. Сякаш и организаторите искаха мачът да приключи при равен резултат, тъй като през втората част при падналия проливен дъжд те не затвориха покрива и теренът сериозно подгизна, което затрудни движението на топката.

Словакия започна мача по-активно и в първите 10 минути изпълни три поредни ъглови удара, но Лукаш Хараслин и Шранц стреляха точно. В 11-ата минута обаче Румъния беше близо до гол, след като Рациу стреля от ляво по диагонала. Вратарят Дубравка отби, но право на крака на Хаджи, който обаче ритна високо над гредата.

В 22-ата минута Словакия беше много близо до гол след изпълнение на свободен удар. Хараслин центрира от ляво, топката прелетя в наказателното поле, а на задна греда Ханцко не успя да нанесе удар. По-активната игра на словаците даде резултат само две минути по-късно. Атака от ляво на Куцка завърши с перфектно центриране в наказателното поле, където Дуда скочи най-високо между двама румънски защитници и с глава прати топката в мрежата на Ница.

Румъния изравни от дузпа, дошла от доста странно и съмнително решение на съдията Даниел Зиберт от Германия, както и на колегата му от стаята за видеопомощ (ВАР) Бащиан Данкерт. Двамата взеха решение да бъде отсъдена дузпа, след като Давид Ханцко препъна на границата на наказателното поле Янис Хаджи. Решението с ВАР се забави доста, но в крайна сметка румънците получиха дузпа, а Разван Марин не остави шанс на вратаря Дубравка. Попадението даде криле на румънците, а две минути преди края на първата част Денис Драгуш по диагонала от ляво стреля в аут.

Словаците започнаха по-активно и второто полувреме, но по-чистите положения в началото му бяха за румънския състав. В рамките на минута около 60-ата Разван Марин и Денис Драгуш опитаха стрелба, като в първия случай Дубравка спаси сигурно. Словаците веднага отговориха с изстрел на Давид Стрелец, който получи в наказателното поле, но вратарят Флорин Ница с крак спаси. В минутите до края на мача и двамата треньори заложиха на сигурността, а почти непрекъснатите смени и дъжда лишиха мача от какъвто и да е ритъм.

СЛОВАКИЯ – РУМЪНИЯ 1:1
1:0 Ондрей Дуда (24)
1:1 Разван Марин (37, д.)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Словакия: 1. Мартин Дубравка, 3. Денис Вавро, 2. Петер Пекарик, 16. Давид Ханцко, 14. Милан Шкриниар, 17. Лукаш Хараслин, 8. Ондрей Дуда, 19. Юрай Куцка, 18. Давид Стрелец, 22. Станислав Лоботка, 26. Иван Шранц;

Селекционер: Франческо Калцона;

Румъния: 1. Флорин Ница, 11. Никусор Банку, 15. Андрей Бурка, 3. Раду Драгушин, 2. Андрей Рациу, 21. Николае Станчу, 10. Янис Хаджи, 18. Разван Марин, 6. Мариус Марин, 19. Денис Драгуш, 17. Флоринел Коман;

Селекционер: Едуард Йорданеску;